Genel
Okunan
DVD Teknolojisi
0

DVD Teknolojisi

by Arda Eralp23 Temmuz 2010

DVD Teknolojisi

DVD Yeni nesil optik disk veri kayıt teknolojisidir. DVD, CD’ye benzemekle birlikte çok daha büyük bir kapasiteye sahiptir, daha hızlıdır ve sinema kalitesinde görüntü, CD’ den daha yüksek kalitede müzik saklayabilir.

DVD, Dünya üzerindeki en büyük elektronik cihaz üreticilerinin, bilgisayar üreticilerinin ve film stüdyolarının desteğini kazanmıştır. Bu destek sayesinde DVD, tanıtımından sonraki üç yıl içerisinde bu denli başarılı olabilen ilk tüketici elektroniği teknolojisi olmuştur. İlk DVD Player’ın 1997 Mart’ında yapılan tanıtımından 6 yıl sonra, 2003’de, dünya çapında 250 milyon tane DVD oynatabilen cihaz satılmış durumdaydı. Bu rakamlar DVD’yi video yayıncılığında yeni standart haline getirdi.

DVD ismi ilk olarak “Digital Video Disc” kelimelerinin kısaltması olarak orataya atıldı. Daha sonra video alanı dışındaki uygulamalar için de kullanılması öngörüldüğünde DVD Forumu’nun bazı üyeleri bu teknolojiyi “Digital Versatile(çok yönlü/amaçlı) Disc” olarak adlandırmaya başladılar.

DVD-ROM veriyi disk üzerinde saklı tutan en temel formattır. DVD-Video (yada kısaca DVD), film gibi görüntü programlarının disk üzerine nasıl saklanacağını ve DVD player’da yada DVD oynatıcılı bir bilgisayarda nasıl çalınacağını belirler. DVD-ROM kayıt edilebilir çeşitlere de sahiptir: DVD-R, DVD-RW, DVD-RAM, DVD+R, DVD+RW. Uygulama formatları şunlardır: DVD-Video, DVD-Video Recording (DVD-VR), DVD+RW Video Recording (DVD+VR), DVD-Audio Recording (DVD-AR), DVD Stream Recording (DVD-SR) ve Super Audio CD (SACD).

DVD Temelleri

Standart bir DVD, bir CD’den 7 kat daha fazla bilgi saklayabilir. Bu kapasite, MPEG-2 formatında sıkıştırılmış tüm bir filmi almakla kalmaz, daha başka tür bilgileri de içine alabilir.

Bir DVD filminin tipik özellikleri şöyledir:

• 133 dakikaya kadar yüksek çözünürlüklü, bir satırda 720 noktalık yatay çözünürlüğe sahip bir görüntü.(MPEG-2 sıkıştırması ile tipik video sıkıştırma oranı 40:1 dir.)

• 8 dile kadar destekli, 5.1 kanal Dolby Digital Surround Sound kalitesinde film seslendirmesi.

• 32 dile kadar altyazı desteği.

• Ayrıca bir DVD, CD kalitaesinde 8 saatlik müzik saklayabilir.

About The Author
Arda Eralp
Arda Eralp
T-shaped professional gathering superior technical knowledge, sales-oriented mindset, and extensive business expertise in the Information Technology industry. Over 10 years of experience in multinational technology companies, my journey spans various functions from software development to sales consultancy. Passionate about cutting-edge technologies and their transformational impacts on business and daily life.
Yorumlar

Yanıt Bırak