Genel
Okunan
Mpeg
0

Mpeg

by Arda Eralp23 Temmuz 2010

MPEG

Görsel ve işitsel verinin etkin bir şekilde aktarılması için çeşitli algoritmik altyapıların belirlendiği bir standarttır.

Sıkıştırma

Taşıma ve depolama kapasitesindeki sınırlılıktan dolayı sıkıştırma işlemleri gelişmiştir. İki tip sıkıştırma vardır.Kayıplı ve kayıpsız sıkıştırma.Kayıpsız sıkıştırma; Winzip, Winrar, Winace gibi datada değişiklik yapmayan sıkıştırmalardır.Kayıplı sıkıştırma ise MPEG, DivX,MP3 gibi datada değişikliğe yol açan ve veri kaybına neden olan sıkıştırmalardır.

Neden MPEG?

Hemen her video ve ses standardı kayıplarla çalışır.MPEG’in başarısı ise kullanıcıya minimum kayıpla, minimum dosya boyutunu sunabilmesidir.

MPEG’in Hedefi

MPEG’in hedefi sabit bir kaynak/hedef bitrate’inde kaliteli görüntü sunabilmektir.Bütün MPEG versiyonlarında temel prensip bu olduğu için çok karışık bir sahnede, gelen datayı maksimum bitrate’in altında tutmak için kayıp artacak ve sıkıştırma algoritmasından kaynaklanan hatalar göze daha çok çarpacaktır.

MPEG’in hedefi insan gözüdür. MPEG göz dikkatsizliklerinden yararlanarak veriyi kolay, kolay fark edilemeyecek şekilde bozarak sıkıştırır. Bunun basit bir örneği de hareket halindeyken izlenen video dosyası durdurulduğunda, gölgeli ve bozuk görüntüler elde edilir.

About The Author
Arda Eralp
Arda Eralp
T-shaped professional gathering superior technical knowledge, sales-oriented mindset, and extensive business expertise in the Information Technology industry. Over 10 years of experience in multinational technology companies, my journey spans various functions from software development to sales consultancy. Passionate about cutting-edge technologies and their transformational impacts on business and daily life.
Yorumlar

Yanıt Bırak