Genel
Okunan
MPLS Nedir?
0

MPLS Nedir?

by Arda Eralp21 Ocak 2008

MPLS teknolojisi OSI(Open Systems Interconnection)2.katmanındaki switching ve 2. Katmanındaki routing işlemlerinin entegre haline getirilmesidir. Switching işlemi yüksek hızda yapılabilirken,3.katmandaki routing işlemi zaman almaktadır. MPLS ağlarında ise bu iki sistem birleştirilerek daha hızlı gerçekleşen ağlar yapılması amaçlanmaktadır. Bu yüzden Layer 2.5 olarak adlandırıldığı olur. MPLS mimarisi esnektir ve her tür Layer 2 teknolojisi ile birlikte çalışabilir.

MPLS’in temel mantığı yavaş yapılabilen yönlendirme işlemini ağın giriş noktalarında, gereken çıkış noktasını belirleyerek bir kez yapmak ve ağın içinde hızlı bir şekilde anahtarlama yapmaktır. Ağın giriş noktalarında yapılan yönlendirme işlemi sırasında veri paketlerine atanan MPLS etiketleri ile ağ içinde bu etiketlere göre hızlı bir şekilde anahtarlama yapılması yeterli olmaktadır.

MPLS’in başlıca amacı, esnek bir network altyapısı sunarak performans ve stabiliteyi artırmaktır. Bu sayede traffic enginnering, VPN(Virtual Private Network) ve QoS gibi servisleri oluşturmak kolaylaşır.

Etiket tabanlı anahtarlama metodu yönlendiricilere ve ATM anahtarlarına karmaşık IP yönlendirme işlemleri yapmaktansa basit etiket anahtarlama işlemleri yapmalarını sağlar. Bu sayede IP tabanlı networklere katma değerli servisler eklenebilir.

Bunlar:

VPN— MPLS kullanarak servis sağlayıcılar, herhangi bir şifreleme işlemine gerek kalmadan, omurgaları üzerinden Layer3 ve Layer 2 VPN hizmetleri verebilirler.

About The Author
Arda Eralp
Arda Eralp
Technical consultant with 10+ years of experience in design and implementation of security & middleware integration products. Over two years in a customer-facing technical pre-sales role, working closely with sales teams and being able to build and maintain business relationships with decision makers and influencers.
Yorumlar

Yanıt Bırak