Genel
Okunan
VPLS Nedir?
0

VPLS Nedir?

by Arda Eralp21 Ocak 2008

IP/MPLS networklerde Ethernet tabanlı çok noktadan çok noktaya iletişim geliştirmenin bir yoludur. Network sağlayıcısının VPLS ile uç noktaların aynı yerel ağa dâhilmiş gibi bağlantılarının sağlanabilmesi amaçlanmıştır. VPLS ile Lan kurulumunda mesh bağlantı gerekmektedir. Bunun için iki farklı yöntem bulunmaktadır. BGP(Border Gateway Protocol) ve LDP(Label Distribution Protocol).

BGP internet yönlendirme protokolünün çekirdeğini oluşturur. BGP artık kullanılmayan yönlendirme protokolü EGP(Exterior Gateway Protocol)’nin yerini almıştır. Çok geniş özel IP ağlarında da kullanılır. Örneğin fazla sayıda OSPF(Open Shortest Path First) ağlarını birleştirirken. OSPF hiyerarşik bir IGP(Interior Gateway Prorotocol) protokolüdür. Bağlantılar arasındaki en kısa yolu Dijkstra Algoritması kullanarak hesaplanır. IGP ise otonom sistemlerde kullanılan yönlendirme protokollerinin genel adıdır.Uzaklık-Vektör yönlendirme protokolü ve Bağlantı-Durum yönlendirme protokolü.

LDP ise iki LSR(Label Switch Routers) nin label haritalama bilgisinin değiş tokuş edilmesinde kullanılan bir protokoldür. LDP MPLS ağlarındaki trafiğin iletiminde kullanılan LSR veritabanlarının oluşturulup korunmasını sağlar.

About The Author
Arda Eralp
Arda Eralp
T-shaped professional gathering superior technical knowledge, sales-oriented mindset, and extensive business expertise in the Information Technology industry. Over 10 years of experience in multinational technology companies, my journey spans various functions from software development to sales consultancy. Passionate about cutting-edge technologies and their transformational impacts on business and daily life.
Yorumlar

Yanıt Bırak