Genel
Okunan
VPLS Nedir?
0

VPLS Nedir?

by Arda Eralp21 Ocak 2008

IP/MPLS networklerde Ethernet tabanlı çok noktadan çok noktaya iletişim geliştirmenin bir yoludur. Network sağlayıcısının VPLS ile uç noktaların aynı yerel ağa dâhilmiş gibi bağlantılarının sağlanabilmesi amaçlanmıştır. VPLS ile Lan kurulumunda mesh bağlantı gerekmektedir. Bunun için iki farklı yöntem bulunmaktadır. BGP(Border Gateway Protocol) ve LDP(Label Distribution Protocol).

BGP internet yönlendirme protokolünün çekirdeğini oluşturur. BGP artık kullanılmayan yönlendirme protokolü EGP(Exterior Gateway Protocol)’nin yerini almıştır. Çok geniş özel IP ağlarında da kullanılır. Örneğin fazla sayıda OSPF(Open Shortest Path First) ağlarını birleştirirken. OSPF hiyerarşik bir IGP(Interior Gateway Prorotocol) protokolüdür. Bağlantılar arasındaki en kısa yolu Dijkstra Algoritması kullanarak hesaplanır. IGP ise otonom sistemlerde kullanılan yönlendirme protokollerinin genel adıdır.Uzaklık-Vektör yönlendirme protokolü ve Bağlantı-Durum yönlendirme protokolü.

LDP ise iki LSR(Label Switch Routers) nin label haritalama bilgisinin değiş tokuş edilmesinde kullanılan bir protokoldür. LDP MPLS ağlarındaki trafiğin iletiminde kullanılan LSR veritabanlarının oluşturulup korunmasını sağlar.

About The Author
Arda Eralp
Arda Eralp
Software-Architect with 10+ years of experience in design and implementation of security & middleware integration products. 4+ years in a customer-facing technical pre-sales role, working closely with sales teams and being able to build and maintain business relationships with decision makers and influencers.
Yorumlar

Yanıt Bırak