Genel
Okunan
Servis Kalitesi Nedir?(QOS)
0

Servis Kalitesi Nedir?(QOS)

by Arda Eralp21 Ocak 2008

Servis Kalitesi (QoS) bir kullanıcının ya da bir uygulamanın ağdan aldığı genel servis deneyimini tanımlamak için kullanılan geniş kapsamlı bir ifadedir.

Servis kalitesinin içerisinde teknoloji, mimari ve protokollerin geniş bir yelpazesi bulunmaktadır. Ağ işletmecilerinin ağ içerisinde uçtan uca kaliteli bir servis sağlayabilmeleri için ağ bileşenlerinin veri akışına istikrarlı bir şekilde müdahalede bulunmasını sağlamaları gerekmektedir. Şöyle bir örnek verilebilir. VOIP destekli bir ağ içerisinde hattınız yoğun ise VOIP paketlerini gönderemiyorsunuz ya da gecikmeli gönderiyorsunuz fakat VOIP paketlerinin beklememeleri gerekmektedir. Bu nedenle VOIP gibi yüksek öncelikli paketlerin üstünlük durumuna göre gönderilmeleri gerekmektedir.

Servis kalitesini belirleyen servis hizmetlerini öncelik durumuna göre ayıracak olursak 3 çeşit servis hizmeti bulunur.

1- Best-Effort Modeli: Bu modelde paket kendi olanakları ile elinden geldiğince öncelik bulmaya çalışır. Paketler kendilerine has, ağ cihazlarından bağımsız bir öncelik bilgisini taşır.

2- Integrated Servis Modeli: Bu modelde pakete yardımcı paketler ile yol açılması sağlanır fakat yinede yolun yoğunluğu sıkıntı yaratmaktadır.

3- Differentiated Servis Modeli: Bu modelde paket yola çıkmadan ağ denetlenir ve ağın durumuna göre yol belirlenip ya belirlenen yoldan gider paket ya da yeni bir yol tahsis edilip o yoldan gönderilir paket.

Servis kalitesi (QoS) ile amacımız paket kayıplarını, gecikmeleri azaltarak hatta mümkünse tamamen ortadan kaldırarak kaliteli bir servis verilmesini sağlamaktır.

About The Author
Arda Eralp
Arda Eralp
Software-Architect with 10+ years of experience in design and implementation of security & middleware integration products. 4+ years in a customer-facing technical pre-sales role, working closely with sales teams and being able to build and maintain business relationships with decision makers and influencers.
Yorumlar

Yanıt Bırak